UGK: Grytbygge på Öster Malma

(Senaste Nytt - längst ner i artikeln )

Upplands Grythundklubbs driftsråd för vår kommande verksamhet på Öster Malma - bestående av Berit Burmeister-Lindgren (smk), Johan Axelsson, Helena Schnackenburg - hade arbetsdag på Öster Malma söndagen den 5 juli. Medverkade gjorde även Emil Ahlén med sin minigrävare. Därtill bidrog  Ellen Schnackenburg och Anja Svensson med idog handkraft. 

Vårt gäng var också med och hjälpte Svenska Jägareförbundet att få grävlingshägnets bokittel på plats. Nästa aktivitet blir att våra nygamla samarbetspartner, Sörmlands Taxklubb, kommer att hjälpa Berit att få upp solskyddet och senare i månaden ska ett staket på plats runt själva grytet. Därefter får vi avvakta att SVJF:s hägn blir redo för det vi alla väntar på - invigning och träningsstart.

Grävlingarnas närmsta grannar
Närmaste grannar till grävlingshägnet ;-).

Bokitteln på väg in i hägnet
Här kommer Emil Ahlén körande med den blivande bokitteln till hägnet.

Nu är det nästan inflyttningsklart
Jägaren Tobias på Öster Malma inspekterar och var nog rätt tacksam att 
få denna hjälp att få grävlingarnas hem på plats.


Marken redo för grytet
Marken är beredd för grytet av Emils grävare under Johans överinseende.

Täckduken
Täckduken ska hålla ogräset borta.

Grytet framkört
Här ligger det, framkört, för montering - det forna Ludgogrytet.

Regnvatten ska ledas bort med denna
Regnvattnet ska ledas bort med detta nergrävda dränagerör.

Här ska läggas grytpussel
Anja Svensson inspekterar ihopkopplingen.


Kitteln
Kitteln i nivå med de tre gångarna.

Sanden fixerar och dränerar
Gruset fixerar och dränerar.

Grytet är där det ska vara. Nu återstår staket och solskydd.
Platsen är perfekt och naturskön. Här kommer vi att ha all anledning att 
ses framöver - återstår att få upp staket och solskydd.

Mer information om hur bygget framskrider kommer fortlöpande.pFoton: Berit Burmeister-Lindgren 
Text: Annica A
  

Senaste Nytt

 - per den 26 augusti

Domarbåset väntar på tak och färg

Sedan UGK:s driftsråd för Öster Malma hade sin första arbetsdag vid grytet i början av juli har ytterligare två arbetspass genomförts. I slutet av juli var UGK:s Johan Axelsson och Helena Schnackenburg på plats för att tillsammans med Sörmlands Taxklubbs Jörgen Söderström, Björn Johansson och Per Insulander få domarbåset där det ska stå, helt enligt Länsstyrelsens önskemål. 

Grinden med Per och Göran

Ytterligare några veckor senare var samma gäng på plats och lyfte upp och monterade domarbåsets tak. Den grind som en gång välkomnade hundar och deras ägare på Mariebergsgrytet, som sedan gjorde ett kort gästspel på Kryckelängsgrytet i Ludgo, har nu förhoppningsvis hittat hem för gott. 

Taket monterat

Härnäst ska domarbåset målas och staketet ska ner i backen. Så - en effektiv arbetsdag till krävs innan vi kan känna oss redo. Vi inväntar nu rapport om när Jägareförbundets hägn kan vara fullt redo för inflyttning.

Text Annica A
Foto Jörgen S


- per den 2 september

Hägnet bereds nu för att ta emot sina nybyggare

Hägnet färdigställs i detta nu av Jägareförbundet och staketet som ska omgärda grytet är under tillverkning. Inom kort kallar UGK:s driftsråd till staketresardag. 

Marknät på den sista etappen
Marknät kommer i jorden på den sista etappen.




Grytet skuggas mitt på dagen
Mitt på dagen vilar grytet i skugga. Här blir det eftermiddags- och kvällsprov.

Grinden från Mariebergsgrytet
Grinden står på plats och väntar på sitt staket, som nu är måttat och beställt.


UGK:s Berit Burmeister begrundar kittelns konstruktion. Johan Axelsson har lovat att modifiera den i vinter så att den blir lättare för tränare och domare att använda.

Hyllan är redo för hund
Här har vi hyllan, redo för våra hundar.

Text och bild: Annica A